O predmete Práca na hodinách Hodnotenie

Predmet Občianska náuka

• oboznamuje  žiakov so základmi vybraných spoločenských vied dôležitých pre ich orientáciu v etických, estetických, psychologických, sociálno-právnych, politických a filozofických otázkach a vedie ich k poznávaniu seba a druhých, k pochopeniu vzájomných vzťahov medzi jednotlivcom a spoločnosťou v duchu demokracie, slobody a humanity.
  • Významnou mierou sa podieľa na mravnom občianskom a intelektuálnom rozvoji žiakov, posilňuje ich všeobecné vzdelanie a prispieva k ich príprave na život.
  • Žiaci získavajú prehľad o štruktúre vybraných spoločenských disciplín (etika, estetika, etiketa, psychológia, politológia, filozofia,ekonómia a sociológia).
  • Rozvíjajú svoje schopnosti formulovať a klásť otázky v rôznych oblastiach spoločenského života, posudzovať ich rôzne riešenia, rozvíjať tolerantnú výmenu názorov a vytvárať si vlastné názory na základné otázky a postoje k nim.

Predmet Občianska náuka, ktorý je súčasťou vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť,

• prispieva k orientácii žiakov v rodinnom a školskom prostredí.
  • Vedie ich k poznávaniu svojej obce, regiónu, vlasti a Európskej únie.
  • Umožňuje žiakom pochopiť seba samých a pomáha im v ich socializačnom procese.
  • Učí ich demokraticky myslieť a konať, poznávať svoje práva a povinnosti a obhajovať práva druhých.
  • Poskytuje žiakom základné vedomosti z oblasti štátu a práva,  vedie ich k aktívnej občianskej angažovanosti a umožňuje im pochopiť ekonomický život spoločnosti.

2.CIELE  VYUČOVACIEHO PREDMETU

Predmet sa cieľmi spolupodieľa na utváraní a rozvíjaní kľúčových kompetencií tým, že vedie žiaka k:

· podpore vedomia jedinečnosti a neopakovateľnosti každého človeka v spoločnosti,

· utváraniu vedomia vlastnej identity a identity druhých ľudí,

· realistickému sebapoznávaniu a sebahodnoteniu,

· akceptovaniu vlastnej osobnosti a osobnosti druhých ľudí,

· aktívnemu občianstvu a osobnej angažovanosti, uvedomovaniu si práv a povinností,

rešpektovaniu základných princípov demokracie a tolerancie,

· vytváraniu pozitívnych vzťahov k opačnému pohlaviu v prostredí školy a mimo školy,

· rozpoznávaniu stereotypných názorov na postavenie muža a ženy,

· získaniu základných vedomostí o ekonomickom fungovaní spoločnosti,

· uplatňovaniu vhodných komunikačných prostriedkov k vyjadrovaniu vlastných   myšlienok, citov, názorov a postojov,

· k obhajovaniu vlastných postojov a k primeranému obhajovaniu svojich práv,

· vytváraniu schopnosti využívať ako zdroj informácií rôzne verbálne a neverbálne texty  spoločenského a spoločenskovedného charakteru,

· rešpektovaniu a uplatňovaniu mravných princípov a pravidiel spoločenského spolunažívania a prebratiu zodpovednosti za vlastné názory, správanie sa a dôsledky konania.

Vyučujúci:

Mgr. Daniela Grmanová