O predmetoch Zaujímavosti Hodnotenie

Stránky predmetovej komisie Geografia

O predmetoch

Geografia či zemepis

je náuka zaoberajúca sa krajinnou sférou, vzťahmi medzi systémom prírodného prostredia a systémom ľudskej spoločnosti v priestore a čase. Vznikla zo snahy a jej cieľom teda je preskúmať a opísať Zem, dosiahnuť najlepšie využitie prírodných zdrojov, správne rozmiestniť výrobu a utvoriť najvhodnejšie prostredie pre ľudskú spoločnosť.

Definujú ju dva základné princípy: priestorovosť a syntetickosť. Skúmajú sa prírodné územné celky a človekom vytvorené priestorové jednotky: štáty, regióny, mestá a vidiecke obce.  V rámci priestorovej analýzy sa geografia zaoberá pojmami ako vzdialenosť, smer, priestorové vzťahy, poloha, pohyb, interakcia a pod.

Geografia je veda na hraniciach medzi prírodnými, spoločenskými a technickými vedami. Zaraďuje sa medzi vedy o Zemi, tzv. geovedy.