O predmete v ročníkoch 1. až 4. O predmete v ročníkoch 5. až 7. Hodnotenie pre ročníky 1. až 4. Hodnotenie pre ročníky 5. až 7. Práce a aktivity žiakov na hod. HUV 5.-7.roč.

Stránky predmetovej komisie Hudobná výchova

Práce a aktivity žiakov na hod. HUV 5.-7.roč.

Naša škola J. A. Komenského sa hrdo hlási k spoločnej myšlienke Dní európskeho kultúrneho dedičstva a pre žiakov pripravuje zaujímavé aktivity, návštevy múzeí, pamiatok, kultúrnych a spoločenských podujatí.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou Komisiou.

Základným cieľom DEKD je jednak zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Je to pre školy veľmi vítané, že počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách poriadajú špeciálne sprievodné podujatia.

ZŠ J. A. Komenského pripravuje pre svojich žiakov

-  výchovné koncerty a tanečné vystúpenia

- rôzne aktivity, z ktorých žiaci myšlienkovou mapou spracovávajú informácie, poznatky o  rôznych druhoch umenia, zoznamujú sa s kultúrnym dedičstvom SR a pamiatkami zapísanými do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

- Žiaci sa  zmenia na umelcov, na základe hudobných vnemov vytvárajú vlastné obrazy

-Žiaci majú možnosť v rámci exkurzií do hudobných múzeí zažiť netradičné vyučovaciej hodiny hudobnej výchovy –napr. v SNM- Hudobnom múzeu v Bratislave jednom z mála špecializovaných múzeí na Slovensku a v Európe zamerané na komplexnú archívnu dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov. Veku primerane rozoznávaJú elementárne nástroje podľa zvuku, vzhľadu, názvu, aktívne počúvaJú hudbu, učia sa rozpoznať emocionálno-výrazový potenciál hudby, verbalizovať atmosféru hudby. Dozvedajú sa o hudobných nástrojoch zapísaných v svetovom dedičstve Unesco o gajdách, fujare.

Žiaci sa aktívne zapájajú do súťaže Slávik Slovensko s interpretáciami ľudových piesní, z ktorých si už odniesli mnohé ocenenia z okresných kôl,škola bola úspešná aj v krajskom a finálovom kole.

Úspech v ZŠ J. A. Komenského

Laura Chochúlová- Strieborný Slávik Slovenska 2017

29. jún 2017 sa zapísal do kroniky základnej školy J. A. Komenského striebornou farbou.

V tento deň sa rozozvučali nádherné tóny v celoštátnej speváckej súťaže detí a mládeže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska 2017.

Do finálového kola v Dome kultúry v Skalici sa prebojovalo 24 detí spievajúcich v troch kategóriách, po troch z každého kraja. Prichádzali v sprievode pedagógov, ktorí ich pripravovali, alebo svojich rodičov. Prichádzali zo všetkých kútov Slovenska, z Michaloviec, Komárna, Banskej Štiavnice, Prešova, Oravskej Polhory, Levoče, svoje zastúpenie mal aj Trenčiansky kraj a tiež Bánovce nad Bebravou. Všetko najlepší z najlepších, víťazi  krajských kôl.

28.jún deň pred finálovým kolom  bol pracovný, celé popoludnie pracovali pedagógovia so svojimi žiakmi na súhre s orchestrom ľudovej hudby, nebolo to jednoduché, pretože väčšina finalistov sa stretla s cimbalovkou po prvý raz, museli si zapamätať nástupy, zladiť nástroje s hláskami, skúšalo sa dovtedy, kým neboli všetci spokojní.

29.júna,vo veľkom boji speváckych talentov, v nádhernom kroji, s krásnym altovým hlasom, úžasným výkonom očarila Laura Chochúlová, žiačka 9.ročníka ZŠ J. A. Komenského nielen publikum ale aj odbornú porotu. Jej členmi boli uznávané mená folklórneho sveta ako napríklad pani Vargicová, pani profesorka Blahová, pán Bachleda, pán Veselský, primáš folklórneho súboru Skaličan pán Michalovský, pán Štilicha, speváčka M.Čírová a mnoho ďalších.

Za interpretáciu piesní „Teče voda teče“ a „Večaričok idze“ si z rúk maestra Petra Dvorského, významného člena poroty, garanta súťaže, prevzala Laura  Chochulová ocenenia a stala sa nositeľkou čestného titulu „laureát“ a titulu „ Strieborný Slávik Slovenska 2017“.

Laurin spev si s uznaním a slzami šťastia vypočula aj jej najbližšia rodina, bez ktorej zázemia by účasť vo finálovom kole nebola možná.

Laura spieva už od malička, s prvým úspechom sa strela už v nižších ročníkoch na prvom stupni. Istý čas navštevovala ZUŠ, operný spev, ale ten ju nezlákal . Zúčastňovala sa rôznych vystúpení napr. spolu aj s inými deťmi spievala seniorom v dome dôchodcov, spievala na jarmokoch a mnohých kultúrnych akciách.

Od 7. ročníka na II. stupni ZŠ začala trénovať spev ľudových piesní pod pedagogickým vedením Mgr. Daniely Grmanovej. Vo voľnom čase, usilovná príprava, trénovanie, odstraňovanie aj tých najmenších chybičiek v melódii, rytme, výrazu tváre, pohybe.

Finálové kolo bolo pre nás odmenou za všetko to trojročné úsilie, ktoré sme vyvinuli postupne od školských kôl súťaže, cez okresné aj krajské kolá.

V okresných a krajských kolách sprevádzal Lauru na akordeóne PaedDr. Peter Grman a vo finálovom celoslovenskom kole sprevádzala našu striebornú slávicu Ľudová hudba foklórneho súboru Zobor z Nitry.

Myslíme si, že ak bude Laura na rozvoji svojho speváckeho talentu systematicky pracovať, môže ju čakať skvelá spevácka budúcnosť. Môže spievať vo folklórnych súboroch, môže sa prepracovať do Sľuku, či Lúčnice....(aj speváčka Mária Čírová začínala v Slávikovi).

Teší nás, že sme ju mohli po tie roky sprevádzať až po jej veľké finále.

Všetci jej želáme veľa chuti pracovať a veľa ďalších úspechov v štúdiu i v osobnom živote.

Úspechy v ZŠ J. A. Komenského:

Škols. rok 2018/19:

Šarlotka Adamková - 1. miesto v okresnom kole a 3. miesto v krajskom kole súťaže Slávik Slovensko- II. kategória

Nina Gieciová - 1. miesto v okresnom kole a účasť v krajskom kole súťaže Slávik Slovensko- III. kategória