O predmete Hodnotenie

Stránky predmetovej komisie Prírodoveda

Hodnotenie predmetu V 2. ročníkU

Žiak bude v priebehu školského roka klasifikovaný a hodnotený  v zmysle Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy s účinnosťou od 1. mája 2011 a metodickými usmerneniami ústredného metodického združenia 1. stupňa v základnej škole.

Minimálny počet známok je 1,5 násobok  2-hodinovej dotácie.

Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovno – vzdelávacích výsledkov budeme získavať týmito metódami, formami a prostriedkami:

• sústavným pozorovaním  žiaka
  • sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie
  • rôznymi druhmi skúšok ( ústne, písomné, grafické, použitím testov, tvorbou projektov a pod.)
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka
  • konzultáciami podľa potreby rozhovormi so žiakom  a jeho zástupcami,
  • podľa potreby konzultáciami s odbornými zamestnancami zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, všeobecného lekára pre deti a dorast

O výsledkoch hodnotenia a klasifikácie žiaka budú zákonní zástupcovia žiaka pravidelne informovaní v žiackych knižkách a aj  cestou internetovej žiackej knižky.

Hodnotenie písomného skúšania žiaka ( previerky, testy, pís. práce )

Známka                     Percentuálna úspešnosť

1                                        100% -    90 %

2                                        89%-      75%

3                                        74 %-      50 %

4                                        49% -      25 %

5                                         24 %-     0 %

Žiaci sú hodnotení minimálne 4 krát za polrok z ústnych odpovedí , testov a vedomostných previerok po ukončení tematického celku a vypracovaním projektu ako samostatnej práce, v ktorej uplatnia svoju zručnosť a poznatky, prácu s internetom a encyklopédiami.

Metódy, prostriedky a kritéria hodnotenia 3. -4. ročník

Žiak bude v priebehu školského roka klasifikovaný a hodnotený  v zmysle metodického pokynu č. 22/2011 s účinnosťou od 1. mája 2011 na hodnotenie žiakov základnej školy; metodickými usmerneniami ústredného metodického združenia 1. stupňa v základnej škole. Prírodovedu v 3. ročníku klasifikujeme. Žiaci budú klasifikovaní minimálne 3 známkami v treťom ročníku a minimílne 2 známkami vo 4. ročníku. O výsledkoch hodnotenia a klasifikácie žiaka budú zákonní zástupcovia žiaka pravidelne informovaní v žiackých knižkách a aj  cestou internetovej žiackej knižky.

• sústavným pozorovaním  žiaka
  • sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka
  • konzultáciami podľa potreby rozhovormi so žiakom  a jeho zástupcami,

Na splnenie cieľov vyučovania prírodovedy je nevyhnutné používať motivačné a aktivizujúce vyučovacie metódy, akceptujúce vekovú primeranosť a aktuálnu úroveň vedomostí a zručností žiakov, ich skúsenosti, prostredie, v ktorom žijú.

-  Z motivačných a aktivizujúcich metód budeme využívať najmä besedy a rozhovory,  vychádzky, rôzne didaktické hry.

-  Pri precvičovaní a opakovaní učiva budeme využívať prácu v skupinách, kvízy -  v ktorých zhodnotíme úroveň vedomostí a intelektuálnu bystrosť žiaka. Podľa   možností budeme  realizovať tvorbu projektov i samostatných úloh.

-   Pri vypracovávaní úloh budeme akceptovať vývinovú úroveň žiakov, ich skúsenosti, záujmy a potreby spolupráce s rodičmi pri domácej príprave.

Získané vedomosti a zručnosti môžu žiaci využiť zapojením sa do školských projektov.

Hodnotenie vedomostných previerok:

Známka                       Percentuálna úspešnosť: