O predmetoch Zaujímavosti Hodnotenie

Stránky predmetovej komisie Geografia

Metódy, prostriedky a kritériá hodnotenia:

Pri hodnotení a klasifikácii budeme vychádzať z metodických pokynov pre hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy č. 22/2011 platných od 1. mája 2011.

Prospech žiaka v predmete sa klasifikuje týmito stupňami:

1 – výborný,

2 – chválitebný,

3 – dobrý,

4 – dostatočný,

5 – nedostatočný.

Hodnotenie žiakov bude založené na kritériach v každom vzdelávacom výstupe. Cieľom hodnotenia je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky a aké pokroky naopak dosiahol. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce.

Použité budú adekvátne metódy a prostriedky hodnotenia.

Žiak bude mať za každý polrok minimálny počet známok rovný 1,5 násobku týždennej dotácie predmetu.

Hodnotiť sa budú:

a) ústne odpovede - minimálne 1-krát za polrok,

b) písomné previerky alebo testy po každom tématickom celku, rovnonerne rozvrhnuté na celý školský rok, ktoré sú hodnotené následnou stupnicou:

100% - 90% = výborný,

89% - 75% = chválitebný,

74% - 50% = dobrý,

49% - 25% = dostatočný,

24% -   0% = nedostatočný,

c) projekty vytvorené na hodine, v ktorom sa u prvého hodnotí presnosť spolu s úpravou a v druhom sa hodnotí prezentácia a obsah spolu s úpravou,

d) projekty tvorené doma a prezentované na vyučovacej hodine,

e) aktivita počas vyučovacích hodín.

Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.