O predmete
Vyučujúci:
Hlavnou funkciou dejepisu je kultivovanie historického vedomia žiaka ako celistvej osobnosti a uchovanie kontinuity /pretrvávanie/ pamäti v zmysle odovzdávania historickej skúsenosti či už z miestnej, regionálnej, celoslovenskej, európskej alebo svetovej perspektívy.Dejepis sa zameriava na historické udalosti, javy a procesy v priestore a čase, ktoré ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti, pričom dôraz sa kladie na dejiny 19. a 20. storočia, kde môžeme nájsť korene súčasných spoločenských javov a problémov.
Ciele predmetu:
Všeobecným cieľom dejepisného vyučovania je, aby žiaci boli schopní riešiť zložité problémy, kriticky hodnotiť svoje okolie, zvažovať alternatívne názory, uskutočňovať premyslené rozhodnutia, nedať sa zmanipulovať a trvať na svojich názoroch..
Prostredníctvom dejepisu treba zmeniť spôsob myslenia nielen žiaka, ale i učiteľa. Aby žiak nezostal len pri zapamätaní si pojmov, udalostí, ale aby sa naučil kriticky myslieť, čo umožňuje žiakom pozorne čítať, analyticky diskutovať a jasne písať. Kritickým myslením žiaci formujú svoj názor, racionálny výber viacerých tvrdení, vedia riešiť problémy, vedia sa správne zaradiť do spoločnosti.
Kooperatívne učenie na hodinách dejepisu kladie dôraz na aktívne učenie, na proces hľadania, objavovania a konštruovania poznatkov na základe vlastnej činnosti a skúsenosti žiaka, zároveň im pomáha chápať zmeny, ku ktorým dochádza i dnes:
„Poznanie minulosti nám pomáha chápať súčasnosť.“