O predmete Práca na hodinách Hodnotenie

METÓDY, PROSTRIEDKY A KRITÉRIA HODNOTENIA v  predmete OBN

Na hodinách OBN budeme žiakov klasifikovať, pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu a odporúčaní ŠPÚ, Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy MŠ SR, ktorý nadobudol účinnosť 1.mája 2011 .

Prospech žiakov v jednotlivých ročníkoch je klasifikovaný známkami klasifikačnej stupnice: 1, 2, 3, 4, 5.

Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje klasifikácia priebežná a celková (I. a II. polrok).

Na kontrolu vedomostí a zručností slúži:

• písomné a ústne skúšanie,
  • didaktické testy,
  • krátke previerky,
  • referáty,
  • IKT-práce,
  • aktuality,
  • zapájanie sa do rôznych kultúrnospoločenských aktivít.
  • V každom klasifikačnom období žiaci vypracujú dve písomné práce v rozsahu 20 minút.
  • Súčasťou hodnotenia je aj vypracovanie samostatného, prípadne skupinového projektu.

Hodnotí sa hĺbka porozumenia spoločenských javov, procesov a problémov, schopnosť o nich diskutovať a pracovať s pojmovým aparátom, práca s textami a ďalšími informačnými zdrojmi, priama aktivita žiakov počas vyučovacích hodín. Okrem známkovania, priebežné hodnotenie umožňuje využívať aj slovné hodnotenie výkonov žiaka.

Pri hodnotení žiakov sa budú dodržiavať tieto zásady: Motivačný, informatívny, korekčný charakter hodnotenia,spätná väzba,individuálny prístup,jasné určenie pravidiel a kritérií klasifikácie,systém sebahodnotenia žiakov a špecifiká hodnotenia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov  intelektuálne nadaných.

Stupnica hodnotenia pri kombinácii percentuálneho hodnotenia a klasifikácie známkou:

100-90%

89-75%

74-50%

49-25%

24-0%

známka

Stupeň 1 (výborný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

.