Navigácia

Profil školy História školy Organizácie Rada školy Škola ponúka Metodické orgány Národné stratégie

O škole

Národné stratégie

Národná stratégia pre informačnú bezpečnosť
Koordinátor projektu - Mgr. Boris Kajan

Rozvoj spoločenských, ale najmä technických vied nabral na sklonku dvadsiateho storočia nevídané tempo. S tým bezprostredne súvisia nové nároky na obsah a kvalitu vzdelávania. Obrovské množstvo nahromadených vedomostí a informačno-komunikačné technológie, umožňujúce sprístupnenie informácií rôzneho druhu v reálnom čase, vytvárajú na vzdelávanie nové podmienky. Súčasné možnosti získavania, spracovania a využívania informácií vytvárajú predpoklady na intenzifikáciu vyučovacieho procesu. Používanie mobilných telefónov a počítačov sa pre mnohých ľudí stalo každodennou potrebou. Informačné technológie sa stali bežnou súčasťou väčšiny profesií a úplne samozrejme ich využívajú žiaci aj učitelia vo vyučovacom procese. Zdalo by sa, že tento vývoj je uspokojivý a nie je potrebné problematike venovať osobitnú pozornosť ale žiaľ objavujú sa aj spôsoby ako technológie a informácie zneužívať. Preto stále nástojčivejšie vzrastá potreba riešiť problematiku informačnej bezpečnosti.. V súvislosti s tým sa objavuje požiadavka šírenia osvety a vzdelávania v oblasti informačnej bezpečnosti, ako aj požiadavka zakomponovať problematiku informačnej bezpečnosti aj do vzdelávacieho procesu v školách.

 

Národná stratégia pre digitálnu integráciu

Koordinátor programu – Mgr. Boris Kajan

 

V oblasti prístupnosti a použiteľnosti IKT je elektronický bezbariérový prístup (e-Accessibility) jednou z dôležitých priorít digitálnej integrácie a je súčasťou štandardizácie v oblasti informatizácie spoločnosti. Dôležitosť e-Accessibility vystupuje do popredia v prípadoch, kedy sa prístupnosť a použiteľnosť IKT produktov a služieb môže stať problémom pre znevýhodnené skupiny obyvateľov pri ich snahe zaradiť sa do spoločnosti. Uplatňovanie princípov e-Accessibility prispieva k minimalizovaniu bariér pri pracovnom a sociálnom začleňovaní.

Pre oblasť zvyšovania digitálnej gramotnosti a spôsobilosti používania IKT bolo konštatované, že pripravenosť obyvateľov používať moderné IKT je jedným zo základných pilierov budovania znalostnej ekonomiky. Zvyšovaním povedomia o informačnej spoločnosti, správnou propagáciou možností a výhod používania IKT v každodennom živote, cielenou podporou nových projektov v oblasti zvyšovania digitálnej gramotnosti vybudovaním a sprístupnením e-learningových aplikácií a organizovaním kurzov, prednášok, seminárov a školení na rôznych úrovniach.



Environmentálna výchova
Koordinátor projektu - Mgr. Dominika Mališová

 

Rozvíjať environmentálnu výchovu ako súčasť rozvoja osobnosti detí a žiakov zameranú najmä na vedenie k uvedomelej spotrebe zdrojov, povedomia v oblasti separácie odpadov, na vytváranie správnych postojov a správania detí a žiakov k životnému prostrediu, na prevenciu pred znečisťovaním a poškodzovaním životného prostredia.

V škole sa podieľajú na bohatej činnosti - vychádzky a exkurzie do bližšieho i širšieho okolia, návšteva kultúrnych podujatí, akcie ku Dňu Zeme, Hodina pre Zem a relácie vysielané v školskom rozhlase – k Medzinárodnému dňu ozónovej vrstvy, ku Dňu Zeme, K Medzinárodnému dňu biologickej diverzity, k Svetovému dňu životného prostredia.

 

Výchova k manželstvu a rodičovstvu

Koordinátor projektu – Mgr. Daniela Grmanová

 

Výchova k manželstvu a rodičovstvu je zacielená na utváranie základných vedomostía zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami dotýka sa všetkých oblastí a etáp ľudského života. Integruje v sebe pedagogické, biologické, psychologické i sociologické poznatky a aspekty o dospievaní, sexualite, o sociálnych vzťahoch a ich hodnote v ľudskom živote.

 

 

Národná stratégia na ochranu detí pred násilím

Koordinátor projektu – Mgr. Marcela Slobodová

Hlavnou obavou detí a mladých ľudí je násilie, ktoré sa má považovať za prioritnú otázku. Sú znepokojení dopadom násilia a kriminality na ich životy a necítia sa byť dostatočne chránení, napr. pred šikanovaním, rodovo motivovaným násilím a mládežníckym násilím, telesným trestaním, sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním v rodinách, v škole, v náhradnej starostlivosti a v médiách, vrátane sociálnych online médií. Cieľom národnej stratégie na ochranu detí pred násilím je eliminovať a predchádzať všetkým formám násilia páchaného na deťoch.

 

Výchova k ľudským právam

Koordinátor projektu – Mgr. Marcela Slížiková

 

Cieľom výchovy a vzdelávania k ľudským právam je osvojiť si vedomosti a zručnosti, formovať postoje, ktoré sú dôležité na podporovanie ľudskej dôstojnosti, informovanej a nezávislej participácie na vývoji demokratickej spoločnosti a to v súlade s hodnotami, ako sú ľudské práva, rovnosť, pluralita a spravodlivosť.  

 

Národný program  - Prevencia obezity

Koordinátor programu – Mgr. Zuzana Miksová

 

Prevencia obezity je jednou z najväčších výziev verejného zdravotníctva v 21. storočí. V posledných dvadsiatich rokoch sa rozšírenie obezity strojnásobilo a počet tých, ktorí sú postihnutí, kontinuálne narastá do alarmujúcich rozmerov, najmä u detí. Preto je potrebné už v školách a v školských zariadeniach dôsledne uplatňovať novú koncepciu programu prevencie obezity, (uplatnenie zásad zdravej výživy, výchova k správnej orientovanej výžive, zmena stravovacích návykov, rozvoj spoločného stravovania školskej mládeže, zmena postoja k vlastnému zdraviu, rozvoj pohybových aktivít atď.)

Cieľom programu prevencie obezity na našej škole je vytvoriť prospešný systém, ktorý povedie k zníženiu nadmernej hmotnosti a obezity našich žiakov, bude eliminovať súčasný výskyt nadmernej hmotnosti a obezity a bude sa podieľať na znížení nových prípadov ochorenia súvisiacich s obezitou. Pre dosiahnutie stanovených cieľov, boli stanovené štyri základné oblasti, v ktorých budú vykonávané aktivity školy. Týmito oblasťami sú výživa, pohybová aktivita, informatívne a poradenské programy, prezentácie a aktivity.

 

Národný program ozdravenia výživy obyvateľov

Slovenskej republiky

Koordinátor programu – Mgr. Jana Motusová

 

Pre deti aj pre dospelých platí zásada, že strava by mala  byť pestrá a vyvážená. Pestrá strava vám poskytne všetky potrebné živiny: sacharidy (cukry), bielkoviny, tuky, vitamíny a minerálne látky. Tým si upevníte zdravie, budete mať dostatok energie na učenie a pohyb a budete odolné voči rôznym ochoreniam. Ďalšou zásadou zdravého stravovania je stravovať sa pravidelne, jesť častejšie a v malých množstvách. Celodenná strava sa nazýva – jedálniček. Keďže zvyčajne jedávame 5-krát denne, jedálniček si rozdelíme na raňajky, desiatu, obed, olovrant  a večeru. Zásadou zdravého spôsobu života je prijímanie dostatočného množstva tekutín. Hovoríme tomu pitný režim. Viac ako polovicu nášho tela tvorí voda. Na to, aby telo fungovalo správne, mu musíme dodávať dostatok tekutín. V priebehu dňa by sme mali vypiť 8 pohárov tekutín (približne 1,5 – 2 litre). Ak pravidelne do tela nedopĺňate tekutiny, cítite sa vyčerpané, unavené a bolieva vás hlava. Najmä, keď sa veľa pohybujete, cvičíte a beháte, v lete, keď je vonku horúco je potrebné veľa piť, pretože sa potíte a musíte telu doplniť tekutiny vydané potením. Na uhasenie smädu  je pre naše telo najlepšia obyčajná voda, minerálna voda, ovocný džús a čaj.

Ciele

​Uplatniť zásady výživy žiakov tak, aby odporúčané výživové dávky a z nich odvodená odporúčaná spotreba potravín predstavovali východisko na usmerňovanie a výchovu k správnej a preventívne orientovanej výžive.

Zmeniť stravovacie zvyklosti u žiakov, kde je to potrebné.

Zmeniť  postoj žiakov k vlastnému zdraviu.

Pri propagovaní zásad správnej výživy orientovať sa najmä na žiakov so zámerom zlepšenia štruktúry stravy v spoločných stravovacích zariadeniach a v rodine, pestovania nových stravovacích návykov.

Zabezpečiť vzdelávanie a dostatočné poskytovanie informácií o zásadách správnej výživy, výživovej skladbe potravín, nových druhov potravín a o  rizikách z nesprávnej skladby stravy s cieľom vybudovania zodpovedného postoja k vlastnému zdraviu a odstránenia nesprávnych stravovacích návykov u nich.

 

Národný program prevencie ochorení srdca a ciev

Koordinátor projektu – Mgr. Helena Šulová

 

Výskyt kardiovaskulárnych ochorení sa posúva stále do mladších vekových skupín. Podstatou a základom všetkých tzv. civilizačných ochorení kardiovaskulárneho systému je ateroskleróza, ktorá má svoje začiatky už v detskom veku. Rizikové faktory, ktoré urýchľujú vývoj kardiovaskulárnych ochorení pôsobia od útleho detstva. V detskom veku sa vyskytujú ako negatívne následky životosprávy, nesprávneho spôsobu života, nesprávnych výživových zvyklostí alebo ako prejavy počiatočných štádií kardiovaskulárnych ochorení.

K najčastejším RF v detskom veku patrí:

1) juvenilná hypertenzia, ktorá sa ukazuje byť predchodcom hypertenznej choroby,

2) porucha metabolizmu tukov – dyslipidémia,                          

3) obezita,          

4) nesprávne stravovacie návyky,        

5) nesprávna životospráva - sedavý spôsob života,  

6) nežiaduce návyky - fajčenie, alkohol, drogy.

Obdobie detského veku je priam predurčené k tomu, aby prostredníctvom aktívneho vyhľadávania a pozitívneho ovplyvňovania RF a včasných štádií kardiovaskulárnych ochorení zasiahla primárnou prevenciou do boja proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Dá sa očakávať, že efekt primárnej prevencie v detskom veku bude mať významný pozitívny podiel na ich výskyt, na ich priebeh a v konečnom štádiu by mohol zredukovať mortalitu na kardiovaskulárne ochorenia na Slovensku.

Ciele NPPOSC pre deti a dorast: Zdravé srdce pre Slovensko

Kardiovaskulárny program pre deti a dorast je súčasťou NPPOSC, Národného programu starostlivosti o deti a dorast v Slovenskej republike na roky 2010 – 2016 a je aj súčasťou realizačnej časti zmluvy o spolupráci medzi Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky a regionálnym úradom WHO pre Európu.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola
    J. A. Komenského 1290/1 ,957 04 Bánovce nad Bebravou
  • sekretariát - 038 760 29 11
    riaditeľ školy - 0911 610 616

Fotogaléria