Moje predmety
Drahí študenti a milí rodičia!
Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2016 na Slovensku- v ZŠ J. A. Komenského, Bánovciach nad Bebravou
Téma: PAMIATKY A MY
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú významným celoeurópskym podujatím, organizovaným Radou Európy a Európskou Komisiou.
Základným cieľom DEKD, ktoré sa tradične konajú v mesiaci septembri, je jednak zvýšiť povedomie obyvateľov o miestom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ako aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Počas DEKD sa otvárajú pre verejnosť mnohé historické budovy, pamiatky, areály, ktoré sú zvyčajne uzavreté pre verejnosť, alebo sa v bežne navštevovaných pamiatkach, múzeách a galériách poriadajú špeciálne sprievodné podujatia..
V rámci nižšieho sekundárneho vzdelávania si žiaci osvojujú základy viacerých umeleckých druhov, zoznamujú sa s možnými prienikmi a špecifikami, ich miestom v kultúre a postupne sa rozvíja ich komplexné vnímanie umenia a kultúry v súvislostiach súčasných kultúrnych procesov a aktuálnych problémov.
ZŠ J. A. Komenského pripravila pre svojich žiakov
- výchovný koncert v ZUŠ D. Kardoša a tanečné vystúpenie Objav v sebe talent
- Formou brainstormingu na hodinách výchovy umením žiaci vyjadrovali svoje názory na umenie
- myšlienkovou mapou spracovávali informácie, poznatky o rôznych druhoch umenia, zoznámili sa s kultúrnym dedičstvom SR a pamiatkami zapísanými do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
- Žiaci 7., 8. a 9 ročníka sa zmenili na umelcov, vytvorili vlastné obrazy-hradov, zámkov, (návrhy na sedmové karty s kostolíkmi sú veľmi zaujímavé...)
- Žiaci 5.ročníka sa dňa 29.9.2016 zúčastnili netradičnej vyučovacej hodiny hudobnej výchovy –„Tri tajomstvá“ v SNM- Hudobnom múzeu v Bratislave jednom z mála špecializovaných múzeí na Slovensku a v Európe zamerané na komplexnú archívnu dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov. Naši piataci veku primerane rozoznávali elementárne nástroje podľa zvuku, vzhľadu, názvu, aktívne počúvali hudbu, učili sa rozpoznať emocionálno-výrazový potenciál hudby, verbalizovali atmosféru hudby. Ďakujeme pani Berecovej, Králikovej, Prekopovej za sponzorstvo pri zorganizovaní tejto aktivity.
- Žiaci 7.ročníkov si prezreli výstavu a podujatie v SNM- Hudobné múzeum Bratislava-„ Desatoro o gajdách.“ Výstava ponúkla rôzne typy nástroja a jeho súčastí zo zbierok múzea a dopĺnila tému formou textov, fotopanelov a predmetov ľudovej výroby, zdobených rôznymi vyobrazeniami gájd i gajdošov. Žiaci mali možnosť overiť si svoje získané vedomosti vypracovaním pracovného listu.
- Stihli sme aj exkurziu –prehliadku Nitry. Žiaci 7.ročníkov sa zábavnou formou dozvedeli veľa o histórii (Veľká Morava a jej panovníci), umení (najznámejšie architektonické slohy) a kultúre (život a dielo sv. Konštantína – Cyrila a Metoda, hlaholika). Exkurzia pozostávala z prehliadky Nitrianskeho Horného mesta, najmä Pribinovho námestia, vybraných častí hradného areálu, najmä Katedrály sv. Emeráma (v tejto časti sme sa zamerali na umenie) a Diecézneho múzea. Žiaci počas prehliadky po celý čas spolupracovali so sprievodcom a riešili úlohy, ktoré ich priviedli k pokladu.
- Žiaci 6.ročníkov vytvoria v priebehu roka bedekre kultúrnych pamiatok mesta Bánovce nad Bebravou.
Naša škola J. A. Komenského sa hrdo hlási k spoločnej myšlienke Dní európskeho kultúrneho dedičstva a pre žiakov pripravila zaujímavé aktivity, návštevy múzeí, pamiatok, kultúrnych a spoločenských podujatí nielen v septembri, ale chystá pre nich veľa zaujímavého aj v ďalších mesiacoch školského roka.
Mgr. D.Grmanová