Hodnotenie
Metódy, prostriedky a kritériá hodnotenia.
Na hodinách THD budeme žiakov klasifikovať, pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu a odporúčaní ŠPÚ, Metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy MŠ SR, ktorý nadobudol účinnosť 1.mája 2011 .
Proces hodnotenia v rámci vyučovacieho procesu v predmete technika sa zameria na nasledovné oblasti:
Zapamätanie si poznatkov – žiaci dokážu poznatky: reprodukovať, vymenovať, definovať, nakresliť.
Porozumenie poznatkov – žiaci dokážu poznatky: vysvetliť, zadefinovať, opísať, vyjadriť vlastnými slovami.
Použitie poznatkov (špecifický transfer) – žiaci dokážu poznatky: aplikovať, demonštrovať, vyskúšať, vyriešiť.
Odporúčané formy hodnotenia pre predmet technika sú nasledovné:
Písomná (grafická) forma hodnotenia – odporúča sa pre tematický celok Grafická komunikácia – kreslenie náčrtkov, grafický záznam navrhnutého projektu. Dopĺňanie, prípadne oprava (vyhľadávanie chýb) v spôsoboch zobrazovania.
Praktická forma hodnotenia pre tematické celky, kde má žiak zvládnuť pracovné operácie,
prípadne pracovné postupy hlavne v tematických celkoch: Materiály a technológie. Rovnako je vhodná na overenie základných zručností pre vytvorenie návrhu pomocou počítača.
Ústna forma hodnotenia vhodná pre všetky tematické celky hlavne ak žiak prakticky demonštruje, definuje jav, obhajuje spôsob riešenia problému, prezentuje vlastný projekt (Príklady projektov: Slovenský vynálezcova, Technika a spoločnosť, Technika a životné prostredie, a pod.).
Záverečné hodnotenie na konci prvého a druhého polroka sa uskutoční klasifikáciou predmetu technika.
Prospech žiakov v jednotlivých ročníkoch je klasifikovaný známkami klasifikačnej stupnice: 1, 2, 3, 4, 5.
Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje klasifikácia priebežná a celková (I. a II. polrok).
Na kontrolu vedomostí a zručností slúži písomné a ústne skúšanie, didaktické testy, krátke previerky, referáty, IKT- práce, zapájanie sa do rôznych školských aktivít. Súčasťou hodnotenia je aj vypracovanie samostatného, prípadne skupinového projektu. Žiak musí získať minimálne 2 známky.
Pri hodnotení výsledkov práce žiaka budeme postupovať v súlade s výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov, požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií, s učebnými plánmi, učebnými osnovami a štandardami.
Podklady na hodnotenie budeme získavať sústavným pozorovaním práce žiaka, sústavným sledovaním jeho výkonu a pripravenosti na vyučovanie Hodnotí sa hĺbka porozumenia spoločenských javov, procesov a problémov, schopnosť o nich diskutovať a pracovať s pojmovým aparátom, práca s textami a ďalšími informačnými zdrojmi, priama aktivita žiakov počas vyučovacích hodín. Okrem známkovania, priebežné hodnotenie umožňuje využívať aj slovné hodnotenie výkonov žiaka.
Pri hodnotení žiakov sa budú dodržiavať tieto zásady:
- Motivačný, informatívny, korekčný charakter hodnotenia,
- spätná väzba,
- individuálny prístup,
- jasné určenie pravidiel a kritérií klasifikácie,
- systém sebahodnotenia žiakov
- a špecifiká hodnotenia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov intelektuálne nadaných.
Stupnica hodnotenia pri kombinácii percentuálneho hodnotenia a klasifikácie známkou:
%
100-90%
89-75%
74-50%
49-25%
24-0%
známka
1
2
3
4
5
Stupeň 1 (výborný)
Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.
Stupeň 2 (chválitebný)
Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.
Stupeň 3 (dobrý)
Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.
Stupeň 4 (dostatočný)
Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.
Stupeň 5 (nedostatočný)
Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa
.